
Botoks tretmani lica su sve popularniji u svetu estetske medicine zbog svoje efikasnosti u smanjenju bora i očuvanju mladalačkog izgleda. Ali, koliko su zapravo bezbedni i kako tačno deluju?
Botoks, ili botulinum toksin, je supstanca koja se ubrizgava u mišiće lica kako bi se privremeno opustili i smanjili kontrakcije koje uzrokuju nastanak bora. U svom razblaženom obliku Botoks je neuromodulator koji relaksira mišiće blokirajući signale iz nerva ka mišićima, čime se sprečava mrštenje i druge izražene mimike lica, tako da sprečava stvaranje dubokih bora tim svojim mehanizmom. Upotrebom se na taj način postiže (dobija kao rezultat) glađa i mlađa koža.
Da li je Botoks bezbedan?
Kada je reč o bezbednosti, Botoks tretmani lica se generalno smatraju sigurnim kada se izvode od strane stručnog i iskusnog medicinskog osoblja. Injekcije botoksa su bezbedne, jer sadrže prirodno pročišćene proteine. A procedura je bezbedna kada se pravilno obavlja od strane lekara specijaliste sa iskustvom i kada se koristi sertifikovan preparat.
Korišćenje Botoksa je prvo odobreno u neurologiji kod lečenja spazma kapaka, pre više od 35 godina a danas se koristi i kod nekih drugih medicinskih stanja. U estetskoj medicini Botoks se upotrebljava više od 20 godina, a najvažnije je za pacijenta da se tretman izvodi u kontrolisanim uslovima od strane lekara specijaliste sa iskustvom i da se upotrebljavaju isključivo sertifikovani preparati.